Wednesday, 5 March 2014

Ürdün Kralı : Suriye’de Barış Çözümü İçin Destek İstiyoruz

Ürdün Kralı Abdullah Bin Al-Hussein ( Abdullah II) Suriye’deki çatışma için şimdiye kadar keşfedilmemiş barışçıl çözümü için destek istedi.
Suriye ile tam sınırda bulunan Ürdün’de, 600 bin Suriyeli mülteci bulunuyor. Ürdün BM tarafından Süriye için barış anlaşması için formulleştirmeye dahil oldu.
Jakarta’da Nahdlatul Ulama Sufi Gathering programında konuşma yapan Abdullah Bin Al- Hussein.“Suriye’nin barış çözümü için destek istiyoruz” dedi. Abdullah Bin Al-Hussein “barış çözümü, Suriye halkının kendi isteklerine dayalı olmalı olduğunu söyledi.
Ürdün Hıristiyan ve İslam'ın eski miras siteleriyle dolu bir ülke. Bu nedenle, İsrail ile sınırda bulunan bu ülke aynı zamanda Hıristiyan ve İslam ülkeler arasında barış kurmayı başlatıyor. Abdullah Bin Al-Hussein , dinlerarası diyalog, bu barış doğum verecek barış dostluk sonuçlanacaktır diye umuyor.
Konuşma sırasında, kral II. Abdullah , aynı zamanda 1967 yılında tanımlanmış sınırları ile Filistin ve İsrail arasındaki barış girişimlerini destekliyor.
Ürdün Kralın açıklamasına tepki olarak, KH Said'in Aqil Siroj “şiddetle çatışmayı barışçıl Suriye ve genel olarak Orta Doğu sorunlarını çözmek için çabalıyoruz’ dedi. NU Suni-Syia diyaloğa sık sık katıldığı kaydeden Siroj, Müslüman ülkelerdeki çatışmalar için çözüm bulmaya katıldığını kaydetti.
Said Agil Siroj “Orta Doğu ülkeleri, çatışmaya çözüm bulma konusunda Endonezya’dan örnek alabilir” dedi. Ummul Qura Mekke’den mezun olan Siroj Ortadoğu'da böyle Endonezya’daki gibi çatışma halinde olan, arabulucu olabilecek hiç bir toplum kuruluşu olmadığını altınının çizdi.SHARE THIS

Author:

PCI NU Turki atau kepanjangan dari Pengurus Cabang Istimewa Turki, merupakan organisasi sosial keagamaan, yang berpusat di Jakarta, Indonesia. PCI NU Turki juga merupakan wadah Silaturahim dan bertukar pikiran untuk mengimplementasikan Islam yang moderat, progresif dan membumi.

0 comments: